Montenegro birbirinden güzel doğa harikası mekanlara ev sahipliği yapmaktadır. Durmitor dağının çevresinde bulunan Durmitor Ulusal Parkı da bunlardan biridir.

Durmitor Ulusal Parkı yaklaşık 390 km2’lik bir alana sahiptir. İçerisinde Avrupa’nın en büyük aynı zamanda dünyanın 2. büyük kanyonu yer almaktadır. ABD’deki Büyük Kanyon’dan sonra 2. sırada gelen kanyonun adı Tara Kanyonu’dur (Tara River Canyon). Bu kanyon Tara Nehri rafting rotasında da bulunur. 1500’den fazla bitki örtüsüne ve 130 çeşit kuşa sahiptir.

Park, Karadağ’ın kuzeybatısındaki geniş dağ bölgesinde, Piva ve Tara nehirleri ile çevrilidir ve 2300 metrenin üzerinde 23 dağın tepesi bulunmaktadır.

Bölgede yüksek tepeler, bol ormanlar ve derin geçitler ile karakterize Dinara dağlarının en önemli kısımları bulunmaktadır. Ayrıca bu bölge nehir seviyesinden 1600 metre yüksekliktedir.

Durmitor Ulusal Parkı UNESCO Dünya Mirası Alanları listesinde yer almaktadır. Parkta 17 adet buzul gölü bulunmaktadır ve Karadağ’daki en yüksek tepe Bobotov kuk’tur (2522 m).

Crno Gölü (Crno Lake) de en ünlü buzul gölü olarak bilinir. 1980’den beri Park ve Tara kanyonu UNESCO’nun koruması altında. 1977 yılında kanyon dünya ekolojik rezerv ilan edilmiştir. Parkın yedi bölgesi özel koruma alanları arasındadır.

Parka, Belgrad’dan Pljevlja’ya giden karayolu ile ve Tara nehrinden Žabljak ve Mojkovac’dan ulaşılabilir.

Podgorica’dan geliyorsanız, Moraca kanyonundan Mojkovac’a ve daha sonra Zabljak’a geçerek ulaşabilirsiniz. Podgorica – Pljevlja ve Zabljak arası bir otobüs hattı vardır. Belgrad – Bar demiryolu ile de Mojkovac’a gidilebilir.