Yeni süper yat limanı “Porto Montenegro” sayesinde, Tivat yavaş yavaş uluslararası jet set ailesinin bir parçası haline geliyor. Şehir önceleri önemli bir manzaraya sahip olmayan gri bir kasaba iken, popüler bir turizm merkezi haline geldiği gözle görülür bir gerçek oldu. Bundan daha da önemlisi, göçmenler ve yabancı yatırımcılar için çekici bir konut yeri haline gelmiştir.

Tivat’ın Karadağ kıyılarındaki en iyi sahil tatil beldelerinden biri olarak konumunu almasının nedenlerine bir göz atalım.

 • Tivat, Kotor Koyu’nun ortasında, güzel ve güneşli bir konuma sahiptir.
 • Budva ve Kotor gibi ülkenin en önemli turizm merkezlerine yakındır.
 • Havaalanı vardır.
 • “Porto Montenegro” marinası.

“Porto Montenegro” alışveriş yapmak için harika bir yer olmakla birlikte, burada ülkenin en iyi restoranları da bulunur. Al Posto Giusto ve Murano Restaurant’ı bu restoranlar arasında kesinlikle belirtmeliyiz.

Şehirde sahil boyunca birçok bar, bar, açık hava terası ve restoranlar bulabilirsiniz.
Plavi Horizonti, Seljanovo, Oblatno gibi güzel plajlara sahiptir.


Doğa severler için de şehir güzel olanaklara sahiptir. Solila Doğa Koruma Alanı’nın da keşif yapmak, Vrmac Sırtı boyunca yürüyüş yapmak veya Tivat’ın kıyı şeridinin önündeki üç adayı ziyaret etmek yapılabilecek aktivitelerden bazılarıdır.

Kültür ve tarih severler, Deniz Mirası Müzesi’ni ve Buća Summer Cottage’ı ziyaret edebilir.

Biraz da Tivat’da gezilecek yerlerden bahsedelim.

 • Porto Montenegro
  Süper yatlar ve zengin milyarderler için yapılmış olmasına rağmen, rüyasını yaşamak ve zengin bir insan gibi hissetmek isteyen herkes için büyük bir turizm cazibe merkezi denilebilir. 2016 yılında Porto Montenegro, Dubai Yatırım Şirketi (ICD) tarafından satın alınmıştır.
 • Buća Summer Cottage
  Şehir merkezinde Buća Summer Cottage’i bulabilirsiniz. 15. yüzyılda Kotorlu Buća ailesi tarafından inşa edilmiştir. Taştan bir duvarla çevrili ve kendi Katolik kilisesine sahiptir. Etnografik sergiler ve çağdaş yerel sanatçılar galerisi olan bir müze olarak kullanılmaktadır.
 • “Pine” sahil ve mesire alanı
  Şehir merkezinde çok güzel bir yer olan ‘Pine’da, düzinelerce büyük palmiye ile açık teraslı bir dizi pub bulunmaktadır. Dinlenmek ve gün batımını izlemek için gerçekten mükemmel bir yer.
 • Yugoslav Konsolosluğu
  Pine Promenade’den çok uzakta olmayan turistler için çok ilginç bir yer, 1945-1989 dönemine ait bir anı müzesi olan “Yugoslavya Sosyalist Federasyon Cumhuriyeti Konsolosluğu” dur. Bu “Konsolosluk” ta bayrakları, devlet sembollerini, Josip Broz Tito’nun üniformalarını görebilirsiniz ve Konsolosluğun önünde Tito’nun 1960’lardan sürdüğü en prestijli araçlardan biri vardır.
 • Deniz Mirası Müzesi
  Deniz mirası müzesi Porto Montenegro içinde yer almaktadır. Peter Munk tarafından satın alınan eski deniz tesisine Arsenal adı verilmiş ve Adriyatik’teki en büyük deniz üslerinden biriydi. Bu müze artık bölgenin denizcilik tarihi ile ilgili 300’den fazla sergiye ev sahipliği yapıyor.