“Karadağ’da yatırım yapmak çok daha karlı” cümlesini eğer Karadağ hakkında biraz araştırma yaptıysanız kesin duymuşsunuzdur. Ancak bu gerçek mi? Karadağ’da yatırım yaparak bir ev almak gerçekten de karlı bir iş mi? Bu soruların cevaplarını biraz derinlemesine inceleyelim.

Karadağ’da Ev Satın Alarak Yatırım Yapmak

İlk olarak Karadağ’da ev satın almak konusu ile başlayalım. Bu konuda ilk akla gelen şehirler ülkenin sahil kesimlerinde turizmi ile bilinen Budva ve Kotor. Bu iki şehire son zamanlarda Tivat‘ı da eklemek gerekiyor aslında. Tivat’da bulunan Porto Montonegro ve Tivat Havaalanı bu kenti de çekici bir yer haline getirdi. Bir de başkent Podgorica‘yı da unutmamak lazım. Çünkü sahil kesimleri 5-6 ay süresince doluluk yaşarken Podgorisa yılın 12 ayında canlı bir şehir olarak göze çarpmakta.

Bu durumda bazı karşılaştırma yaparsak çok doğru olacaktır. İstanbul ile Podgorisa’yı, İzmir ile de Budva’yı ev satın alma konusunda karşılaştırabiliriz. Karadağ’ın şehirlerini düşündüğümüzde bu iki karşılaştırmak bize bir fikir verecektir.

İstanbul ile Podgorisa Ev Karşılaştırması

Örneğin İstanbul’da ortalama 2+1 dairenin fiyatı 550 bin tl olarak düşünelim. Bu evin aylık kira geliri 2000 tl olsa, yıllık 24000 tl gelirimiz olur. Peki Podgorica da 2+1 evin ortalama fiyatı nedir? Bu sorunun cevabı elbette 50-60 bin civarlarında değil ancak çok da yüksek de değil. Ortalama 90 bin euro civarında diyebiliriz. Bu da İstanbul’da alacağımız bir evin ücretine denk geliyor. Podgorisa’da 2+1 evin kirası ise ortalama 600 euro civarında. Bu da yıllık 7200 euro yapar. 7200 euro şu andaki euro kuru 6.5 ile 46800 tl yapıyor. Yani İstanbul’da yıllık kira gelirimiz 24000 tl iken Podgorisa’da 46800 tl olabiliyor. Neredeyse iki katı ve üstelik Karadağ’da ev satın alan kişiden komisyon alınmamakta. Karadağ ev satışlarında komisyon sadece evi satan kişiden alınıyor.

İzmir ile Budva Ev Karşılaştırması

Karadağ denildiğinde ilk akla gelen şehir Budva elbette. O zaman bir de sahil kesiminde bulunan Budva şehrinde 2+1 daire ile İzmir’de 2+1 daireyi karşılaştıralım. İzmir’de 2+1 daire 400 bin tl ve aylık kira geliri 1500 tl olarak düşünürsek yıllık kira gelirimiz 18000 tl olacaktır. Budva’da 2+1 evler 60-70 bin euro civarında seyretmekte. Buna 70 bin euro dersek şu anda 455 bin tl oluyor. Budva’da göz önünde tutmamız gereken gerçek evlerin en fazla 5 ay kiralanabileceği. Günlük kiraya kolayca verilebilen evlerin getirisi de oldukça kazançlı olmakta. Günlük ortalama 40 euro kiraya verilen evin bize 5 aylık toplam geliri 40x30x5 = 6000 euro oluyor. Bu da 6.5 euro kuru ile 39000 tl yapmakta. Sadece 5 aylık bir süreçte 39000 tl ve geriye 7 ayımız daha var ki kalan 7 ayda evimizde kendimiz de güzel bir tatil yapabiliriz.

Sonuç

Tabii ki bu karşılaştırmalar oldukça karlı görünmekte. Ancak yeni bir ülke ve yeni bir maceraya hazır mıyız? Kendimize bir de bu soruyu sormamız lazım. “Hazırım” cevabını verebiliyorsak ve yatırım yapabilecek de gücümüz varsa biraz araştırma ile yeni evimizi Karadağ’dan alabiliriz.

Ayrıca Karadağ’da alınacak bir evin getirisinin her zaman euro olacağı ise tamamen ayrı bir avantaj olarak da düşünülebilir. Türkiye vatandaşlarının vizesiz girebildiği ülkenin yakında Schengen ülkesi olabileceği ihtimali ve önümüzdeki yıllarda Avrupa Birliği’ne girebilmesi durumlarının evlerin fiyatlarında önemli derece de artış yapabileceğini de göz önünde bulundurmak gerekiyor.