Adriyatik denizinin en güzel konumunda yer alan Montenegro her yıl milyonlarca turisti ağırlamakta. Bu şirin ve küçük ülkeye gelenler bir sonraki adımda bu ülkeye temelli yerleşmek istemekte ve bunun için yasal prosedürleri araştırmakta. Montenegro’ da Oturum izni almanın en kolay 2 yolu bulunmakta bunlardan ilki ev satın alarak ikincisi ise şirket kurarak oturum izni almak.

Bu yazımıza sizlere ev satın alarak nasıl oturum izni alabilirsiniz, avantajları dezavantajları neler bunlardan bahsedeceğiz.

Öncelikle ev satın alırken bunu hangi amaçla yaptığınızı belirlemeniz gerekmekte.

  • Montenegro’ da ev satın alıp kiraya vermek
  • Montenegro’ da ev satın alıp arada sırada gelip kalmak
  • Montenegro’ da ev satın alıp temelli yaşamak

ev satın aldığınızda sizlere 1 sene geçici oturum izni verilmekte ve evi satmadığınız sürece oturum her sene yenilenmekte. Kendi üzerinizden eşinize ve 18 yaş altı çocuklarınıza oturum izni alabilirsiniz. 5. sene sonunda geçici oturumunuzu sürekliye çevirebilirsiniz ancak burada dikkat etmeniz gereken en önemli konu yılın 11 ayını Montenegro’da geçirmeniz gerekmekte, süresiz oturum izni için bu şart.

Montenegro’ da ev satın alıp oturum izni aldığınız da Montenegro da yaşamanız gerekmemekte, isterseniz aldığınız evi günlük, haftalık, aylık, yıllık dilediğiniz gibi kiraya verebilirsiniz. Günlük kiralama için burada çalışan ajanslarla anlaşabilirsiniz.

Montenegro’ da şu an ev fiyatları düşük seviyede ülkenin Avrupa Birliğine girmesi her an beklenmekte ve Avrupa Birliği üyeliği tamamlanınca ev fiyatlarının %100 lere yakın artması beklenmekte, ve oturum izni alabilmeniz için ev fiyatlarında alt limit getirilmesi beklenilmektedir.